Tramín kořenný

Odrůda je pěstována na vinicích: Pod Slunným vrchem

První zmínka o odrůdě „Gewürztraminer“ pochází z roku 1827 z oblasti Rheingau. Odrůda Gewürztraminer (Tramín kořenný) je dnes považována za aromatickou mutaci odrůdy Traminer Rot (Savagnin Rosé, Tramín červený).

Tramín je geneticky jednou z nejstarších u nás pěstovaných odrůd vinné révy, je rodičem takových odrůd, jako jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon, Veltlínské zelené, Sylvánské zelené, Pálava a další.

Často se nabízejí jako doprovod předkrmů, zejména paštiky z husích jater. Suché Tramíny se doporučují k cibulovému koláči nebo k uzeným rybám, k úhoři. Sladké výběry se zbytkem neprokvašeného cukru se hodí k sýrům s modrou plísní nebo k ovčím či kozím sýrům v závěru stolování. Díky neobvyklému aroma a plnosti chuti po liči patří Tramín k těm málo vínům, která se hodí ke kořeněnému jídlu. Proto lze vína Tramínu podávat i k některým exotickým, silně kořeněným pokrmům asijské kuchyně, případně ke sladkým úpravám masa. Velmi sladké Tramíny se často podávají na závěr stolování ke sladkým zákuskům, jako je tvarohový, nebo švestkový koláč.