Ryzlink rýnský

Odrůda je pěstována na vinicích: Purmice, Levá klentnická, Pravá klentnická, Věstonsko, Zimní vrch, Ořechová hora

Pěstování Ryzlinku rýnského je možné doložit v Německu od roku 1435. Odrůda nebyla příliš oblíbena a pěstovala se jen ve směsi s jinými odrůdami, které nedaly vyniknout jejím jedinečným vlastnostem, byla sklízena spolu s ostatními odrůdami příliš brzy. Teprve v 18. století se poznala její vysoká hodnota, a to náhodně, když v roce 1775 přivezl kurýr do benediktinského kláštera v Johannisbergu v Porýní s velkým zpožděním povolení ke sběru hroznů. Mniši v Porýní čekali trpělivě na povolení, přestože již velká část hroznů byla napadena ušlechtilou plísní. Při sklizni zpracovali zdravé hrozny odděleně od hroznů nahnilých. K velkému překvapení byl z hroznů napadených ušlechtilou plísní ten nejlepší ryzlink. RR byl do Státní odrůdové knihy zapsán roku 1941.

Současné genetické studie ukazují, že Ryzlink rýnský je pravděpodobně nahodilým křížencem mezi odrůdou Heunisch a semenáčem Tramínu. Dnes se Ryzlink rýnský pěstuje po celém světě a je zařazován mezi nejkvalitnější odrůdy pro bílá vína. Nejvíce jsou ceněny vyšší stupně vín predikátních. Patří mezi pozdní odrůdy a jeho původ je zakořeněn v Porýní v Německu. Je nazýváno Králem vín a Vínem králů.

Víno je žlutozelené barvy, velmi decentní a éterická vůně s náznakem lipového květu, případně broskví, meruněk, ananasu a při vyzrávání kdoulí. Minerální plnost přechází do pepřnaté kořenitosti láhvově zralého vína, které se vyznačuje elegancí díky zvýrazněné souhře mezi kyselinami a extraktivními látkami. Díky své schopnosti udržet i ve vyšších přívlastcích vysoký obsah kyselin se hodí na delší dobu ležení. Dlouhým ležením na lahví získává petrolejové tóny.

Ryzlink rýnský z viniční trati Purmice je v řadě Terroir.