Rulandské bílé

Odrůda je pěstována na vinicích: Levá klentnická, Plotny, Zimní vrch

Rulandské bílé je starobylá francouzská moštová odrůda, spontánní, pupenová mutace odrůdy Rulandské šedé. Ve státní odrůdové knize byla odrůda zapsána pod názvem Burgunské bílé od roku 1941 do roku 1993, od roku 1993 pod názvem Rulandské bílé (rozhodnutím soudu v Haagu).

Označení tří členů skupiny odrůd Pinot názvem „Rulandské“ je český unikát. Název „Rulandské“ původně vycházelo z německého názvu odrůdy Pinot Gris (u nás dnes Rulandské šedé), tedy „Ruländer“, který odrůda získala díky německému obchodníkovi Johann Seger Rulandovi, který se velmi zasloužil o rozšíření této odrůdy v Německu. Neexistuje ale žádný důvod k pojmenování dalších dvou burgundských odrůd jménem tohoto obchodníka. Český název Rulandské pro celou skupinu burgundských odrůd se tak stal světovou raritou. V České republice je povoleno uvádět na etiketě vín odrůdy Rulandské bílé i Pinot Blanc.

Mezinárodní název skupiny „Pinot“ vychází z francouzského slova „pin“, v překladu „pinie, borovice“. Hrozen odrůd této skupiny je totiž poměrně malý a velmi kompaktní, svým vzhledem opravdu může připomínat šišku borovice pinie.

V odpovídajících podmínkách jsou vína elegantní, harmonická, plná a bohatá extraktivními látkami. Jejich kyselina je zralá, a při řízeném kvašení se v nich zachovají i jemné květinové a lipové vůně. Ležením se taková vína ještě více zaplňují a získávají na viskozitě, původní svěží aroma se mění na vůni hrušek, červeného ovoce nebo i lískových oříšků.

Rulandské bílé z viniční trati Zimní vrch je v řadě Terroir.